01 června, 2023
00 00 00 AM
Kde se uplatní sněhové frézy na železnici
Jak funguje wallbox
Co bychom byli bez televize?
Darujte k Velikonocům neobvyklé vejce
Kámen duchovní čistoty zlepší váš život
Fitness pouze pro ženy, díky kterému budete mít postavu svých snů
Chrání a posiluje
Průvodce, se kterým se nikdo nebude nudit
Svatební přípravy
Kvalitní autodoplňky pro váš vůz
Latest Post
Kde se uplatní sněhové frézy na železnici Jak funguje wallbox Co bychom byli bez televize? Darujte k Velikonocům neobvyklé vejce Kámen duchovní čistoty zlepší váš život Fitness pouze pro ženy, díky kterému budete mít postavu svých snů Chrání a posiluje Průvodce, se kterým se nikdo nebude nudit Svatební přípravy Kvalitní autodoplňky pro váš vůz

Kde se uplatní sněhové frézy na železnici

Znáte film s názvem „Kalamita“ s Bolkem Polívkou? V něm se zastaví vlak v horském terénu kvůli sněhové lavině a lidé ve vlaku zůstávají jistý čas uvízlí. Filmový děj je zde pochopitelně laděn tak, aby nešlo o tragédii, ale měl komický nádech, ovšem ve skutečnosti dokáže sníh natropit mnohem větší problémy. Někdy může dokonce vlak vykolejit. A právě v horách, kde padá obrovské množství sněhu, jsou zapotřebí sněhové frézy na železnici.

Domény horských tratí

Sníh se v horském zasněženém terénu odstraňuje z kolejí pomocí pluhu, umístěného vpředu na lokomotivě, anebo v případě, že je sněhový nános větší, sněhovou frézou. Lopatkové kolo výkonné frézy doslova vymetá před vlakem prostor tak, že vzniká úhledný tunel, kudy pak snadno mohou projet i další vlakové soupravy. Sněhové pluhy a frézy jsou spíše doménou horských tratí v Alpách, kde přece jen může nepadnout i několik metrů silná vrstva „zmrzlé vody“, ovšem není nikde psáno, že by nenašly uplatnění ani u nás, například na Šumavě, v Krkonoších či v Jizerských horách. A chcete-li tip na zajímavou horskou železniční trať, vydejte se z Tanvaldu směrem do Kořenova a Harrachova, budete si tu chvílemi připadat jako v zasněžené pohádce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup