18 července, 2024
00 00 00 AM
Podlahové vytápění: Komfort a Efektivita ve Vašem Domově
Nakupujeme palivové dřevo ekonomicky
Koupání je bezva věc
Největší zábavní park v Polsku
Jak má vypadat zdravá potrava pro morčata
Čínské město duchů
Jak se naučit řídit vlastní mysl
Kde se uplatní sněhové frézy na železnici
Jak funguje wallbox
Co bychom byli bez televize?
Latest Post
Podlahové vytápění: Komfort a Efektivita ve Vašem Domově Nakupujeme palivové dřevo ekonomicky Koupání je bezva věc Největší zábavní park v Polsku Jak má vypadat zdravá potrava pro morčata Čínské město duchů Jak se naučit řídit vlastní mysl Kde se uplatní sněhové frézy na železnici Jak funguje wallbox Co bychom byli bez televize?

Kde se uplatní sněhové frézy na železnici

Znáte film s názvem „Kalamita“ s Bolkem Polívkou? V něm se zastaví vlak v horském terénu kvůli sněhové lavině a lidé ve vlaku zůstávají jistý čas uvízlí. Filmový děj je zde pochopitelně laděn tak, aby nešlo o tragédii, ale měl komický nádech, ovšem ve skutečnosti dokáže sníh natropit mnohem větší problémy. Někdy může dokonce vlak vykolejit. A právě v horách, kde padá obrovské množství sněhu, jsou zapotřebí sněhové frézy na železnici.

Domény horských tratí

Sníh se v horském zasněženém terénu odstraňuje z kolejí pomocí pluhu, umístěného vpředu na lokomotivě, anebo v případě, že je sněhový nános větší, sněhovou frézou. Lopatkové kolo výkonné frézy doslova vymetá před vlakem prostor tak, že vzniká úhledný tunel, kudy pak snadno mohou projet i další vlakové soupravy. Sněhové pluhy a frézy jsou spíše doménou horských tratí v Alpách, kde přece jen může nepadnout i několik metrů silná vrstva „zmrzlé vody“, ovšem není nikde psáno, že by nenašly uplatnění ani u nás, například na Šumavě, v Krkonoších či v Jizerských horách. A chcete-li tip na zajímavou horskou železniční trať, vydejte se z Tanvaldu směrem do Kořenova a Harrachova, budete si tu chvílemi připadat jako v zasněžené pohádce.