09 února, 2023
00 00 00 AM
Darujte k Velikonocům neobvyklé vejce
Kámen duchovní čistoty zlepší váš život
Fitness pouze pro ženy, díky kterému budete mít postavu svých snů
Chrání a posiluje
Průvodce, se kterým se nikdo nebude nudit
Svatební přípravy
Kvalitní autodoplňky pro váš vůz
Široká nabídka cukrářských potřeb
Originální dárek pro nadšence do adrenalinu
Chcete, aby se vám dařilo lépe?
Latest Post
Darujte k Velikonocům neobvyklé vejce Kámen duchovní čistoty zlepší váš život Fitness pouze pro ženy, díky kterému budete mít postavu svých snů Chrání a posiluje Průvodce, se kterým se nikdo nebude nudit Svatební přípravy Kvalitní autodoplňky pro váš vůz Široká nabídka cukrářských potřeb Originální dárek pro nadšence do adrenalinu Chcete, aby se vám dařilo lépe?

Chrání a posiluje

Název chryzokol pochází ze staré řečtiny (315 př.n.l.) a znamená zlato (chrysos) a tmel či lepidlo (kolla), které se tehdy k pájení zlata používaly. Svou tyrkysovou barvou se trošku podobá tyrkysu a malachitu, který je však podstatně zelenější. Tento překrásný zelenomodrý kámen je minerál z řady křemičitanů; spektrografický výzkum ukázal, že se jedná pravděpodobně o spojení hydroxidu měďnatého (spertiniitu) a chalcedonu. Naleziště chryzokolu jsou zpravidla v oxidačních pásmech ložisek měděných rud – jedná se o druhotný minerál, který zde vzniká rozkladem sulfidů. Chryzokol se, kromě světových nalezišť, nachází i u nás a na Slovensku.

Krásný pro svůj barevný odstín

Chryzokol se využívá v klenotnictví a pro svůj barevný odstín je od nepaměti oblíbeným materiálem rytců a výrobců ozdob. Jedná se o poměrně měkký minerál, a proto se snadno zpracovává a tvaruje (tvrdost závisí na obsahu oxidu křemičitého). Temně modrý chryzokol bývá měkčí, kdežto odstíny zelené, modrozelené a tyrkysové se blíží tvrdosti 6 Mohsovy stupnice. Zlatníci a stříbrníci je často používají coby náhradu za tyrkys.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup