21 května, 2024
00 00 00 AM
Nakupujeme palivové dřevo ekonomicky
Koupání je bezva věc
Největší zábavní park v Polsku
Jak má vypadat zdravá potrava pro morčata
Čínské město duchů
Jak se naučit řídit vlastní mysl
Kde se uplatní sněhové frézy na železnici
Jak funguje wallbox
Co bychom byli bez televize?
Darujte k Velikonocům neobvyklé vejce
Latest Post
Nakupujeme palivové dřevo ekonomicky Koupání je bezva věc Největší zábavní park v Polsku Jak má vypadat zdravá potrava pro morčata Čínské město duchů Jak se naučit řídit vlastní mysl Kde se uplatní sněhové frézy na železnici Jak funguje wallbox Co bychom byli bez televize? Darujte k Velikonocům neobvyklé vejce

Chrání a posiluje

Název chryzokol pochází ze staré řečtiny (315 př.n.l.) a znamená zlato (chrysos) a tmel či lepidlo (kolla), které se tehdy k pájení zlata používaly. Svou tyrkysovou barvou se trošku podobá tyrkysu a malachitu, který je však podstatně zelenější. Tento překrásný zelenomodrý kámen je minerál z řady křemičitanů; spektrografický výzkum ukázal, že se jedná pravděpodobně o spojení hydroxidu měďnatého (spertiniitu) a chalcedonu. Naleziště chryzokolu jsou zpravidla v oxidačních pásmech ložisek měděných rud – jedná se o druhotný minerál, který zde vzniká rozkladem sulfidů. Chryzokol se, kromě světových nalezišť, nachází i u nás a na Slovensku.

Krásný pro svůj barevný odstín

Chryzokol se využívá v klenotnictví a pro svůj barevný odstín je od nepaměti oblíbeným materiálem rytců a výrobců ozdob. Jedná se o poměrně měkký minerál, a proto se snadno zpracovává a tvaruje (tvrdost závisí na obsahu oxidu křemičitého). Temně modrý chryzokol bývá měkčí, kdežto odstíny zelené, modrozelené a tyrkysové se blíží tvrdosti 6 Mohsovy stupnice. Zlatníci a stříbrníci je často používají coby náhradu za tyrkys.